rss

Mediální výchova mladých


o

Páteční večery 2021-22

nejoblíbenější snímek a plakát 12. ročníku

Konečně polevil covid a s ním mizí i omezení shromažďování. Ročník tenmtokrát již nebyl omezen jako v minulém roce a mohli jsme se shcázet pravidelně.

Po delší době jsme měli hosty, kteří nám promítali fotky ze svých cest na motorkách po východní Evropě. Další zvláštností bylo, že jsem do Pátečních večerů zařadil vůbec poprvé dokumentární film. Věděl jsem sice, že nemá šanci obstát v konkurenci hraných filmů, ale viděl jsem jako užitečné s mladými lidmi téma internetu, konkr. sociálních sítí, sdílet. A mělo to pozitivní ohlas.

Některé promítnuté snímky jsem již opakoval z minulých ročníků. Generace mladých, kteří je viděli, už odrostla a rozprskla se po světě. Tak proč neopakovat ozkoušené a úspěšné, že?

Poprvé za tu dobu, co existují Páteční večery v Nejdku zvítězil křesťanský snímek. To mne překvapilo, ba až zaskočilo, ale byl jsem za to rád. Trvalo to celý tucet let, než se poprvé na trůnu objevil specifický snímek - rozumněj specifický v našem českém prostředí. Vítězem se stal film Zázraky z nebe.

Jako nejpovedenější plakátek byl vyhodnocen plakátek k filmu Lovec draků.

o

Páteční večery 2023-24

nejoblíbenější snímek a plakát 14. ročníku

Část mládežníků, kteří na večery pravidelně chodí, navštěvovala taneční. Proto naše Páteční večery probíhaly v sobotu. A nejinak tomu zřejmě bude i v ročníku následujícím...
Zajímavostí byl večer s hosty: kazachstánsko-kirgizské rodiny křesťanů. To jsme nepromítali žádný film, ale skvěle si popovídali.

A který že to snímek letos zvítězil? Již třetí rok v řadě vyhrál křesťanský snímek. Letos to byl Zlom.

Hodnotili jsme také nejpovedenější plakátek a to zvítězil plakátek k filmu Hnutí odporu.

Další ročník je za námi a už se těšíme, až se uvidíme v září. Protože se tam neschází žádná uzavřená společnost, ale je to otevřeno všem, především mladým lidem, tak doufáme, že se už těšíme, že se budeme moci seznámit s dalšími milými lidmi.

 

o

Dubnový Páteční večer 2024

:-) v sobotu :-)

Jednou by mě zajímalo, kdyby mi Bůh řekl, zda se dá předejít tragédiím rozpoutaných válek. Jestli opravdu není vyhnutí, že po době míru to zase někdo musí zbořit a začít vraždit... Jsme v době, která nemůže být pýchou lidí, obzvláště nás, Evropanů. Film, který si pustíme, získal v roce 2023 nejednoho Oscara. A dotýká se války a použití jaderné bomby, kterými nám teď hrozí někteří šílenci z Ruska...

Jak dlouho lidstvo vydrží mít respekt před zkázonosnými následky použití jaderných zbraní? Dotýká se toho i náš dubnový film. Nastiňuje i řadu dalších otázek a my na ně uslyšíme nějaké odpovědi a odpovědi pak budeme hledat i mezi sebou.

 

o

Březnový Páteční večer 2024 S HOSTEM

:-) v sobotu :-)

Poměrně dlouho jsme na Pátečních večerech nepřivítali hosty. Teď konečně. A ne ledajaké!
Naši hosté pochází z Kyrgyzstánu, v současnosti bydlí v ČR a přijdou nám povídat nejen o své zemi, ale hlavně o tom, co pro ně vživotě udělal Bůh. Takže to bude dosti pro křesťanské.
Pokud tedy budete chtít poznat lidé jiné kultury, přijďte!

o

Únorový Páteční večer 2024

:-) v sobotu :-)

Vím, že svět bouří, nedaleko nás probíhá válka... Přesto to risknu a zařazuji do letošního ročníku válečný film z 2. světové války. Film byl natočen na základě skutečných událostí a odehrává se ve Francii.

o

Lednový Páteční večer 2024

:-) v sobotu :-)

V minulých ročnících jsme se dívali na film Já, robot. Film řešil "soužití" lidí a robotů - androidů. Na toto téma existuje i další film, v mnohém rafinovanější, ale také již prolínající se do dnešního světa. O tom více na setkání.

o

Prosincový Páteční večer 2023

:-) v sobotu :-)

Listopad byl příliš plný akcí, neviděli jsme se tedy. Pomalu se blíží Vánoce, tak si dáme něco k tématu. Jo, jasně, led, jako že přichází zima, jasně, ale i Vánoce a s nimi připomínka narozenin Ježíše. A tenhle Ježíš má podle křesťanů "na svědomí" řadu skvělých událostí. Tak se na jednu takovou pojďme podívat!

o

Říjnový Páteční večer 2023

:-) v sobotu :-)

Film Persepolis je osobním vyznáním k íránské revoluci v roce 1979. Hlavní hrdinkou příběhu je íránská dívka, ktrerá se snaží pochopit razantní změny s nástupem nové revoluční vlády. Později končí v exilu ve Francii, kde vydává své paměti v podobě komiksu se stejným názvem jako je film. Na základě velkého ohlasu na komiks posléze vzniká film, na který se spolu podíváme.

Je to již 43 let, co se k moci dostali radikální stoupenci islámu. Socialismus v naší republice vydržel 44 let...

Film je ve francouštině s českými titulky.

o

Zářijový Páteční večer 2023

:-) v sobotu :-)

 XIV. roční Pátečních večerů ve školním roce 2023/24 odstartujeme filmem Dlouhá cesta. Film už byl předchozí generaci mladých lidí promítnout, jedná se tedy o jeden z filmových návratů.

Proč jsem film vybral? Protože mne zaujalo, že se líbil i mladým lidem, kteří nebyli nijak dotčeni Pátečními večery ani křesťanstvím. Ale on křesťanství nenásilně řeší. Je to oblíbený film i můj a mé ženy. Snad vás tedy také něčím obohatí. Jinak, když to budu velmi zjednodušeně charakterizovat - klasická love story.

o

Páteční večery 2022-23

nejoblíbenější snímek a plakát 13. ročníku

Z mého pohledu to byl ročník nabytý silnými snímky. Bylo tedy velmi těžké odhadovat, který snímek vyhraje. A skutečně se o vítěze nakonec strhla nabývalá bitva. Takovou nepamatuji za všechny ty předchozí ročníky. Nebojte - nemlátili jsme se, jen jsme živě až emotivně diskutovali, který snímek má být letos korunován.

Vítěz byl pro mne ovšem překvapující: stal se jím křesťanský snímek To Save a Life.

Již tradičně jsme si volili i nejpovedenější plakátek a celkem bezkonkurenčně zvítězil plakátek k filmu Schindlerův seznam.

o

Březnový Páteční večer - podruhé 2023

Film od režiséra filmu Nedotknutelní, který si získal velkou popularitu. Tento se ale zabývá trochu jinými lidmi, i když svým způsobem je to podobné téma - svět těch, které člověk normálně téměř nevnímá...

o

Březnový Páteční večer - poprvé 2023

                                                                               Křesťanský film o přátelství, láskách i víře v Boha.

o

Únorový Páteční večer 2023

Sociální experiment Rona Jonese se zapsal do historie jako drtivý svým výsledkem i riskantností. Film byl tedy natočen na základě skutečné události ze střední školy v USA a přenesen do Německa, kde obyvatelstvo v minulosti ovládl fašismus.

Film se na Pátečních večerech uvádí již podruhé pro svojí silnou výpověď, která bohužel i v dnešních dnech je až mrazivě aktuální...

o

Lednový Páteční večer 2023

 Válečný román z 2. sv. války popisující boj za záchranu alespoň některých Židů. Film samotný se proslavil a proto ho, myslím, není třeba nějak zvlášť představovat. Je ověnčen 7 Oscary a režisérem není nikdo jiný než S. Spielberg.

 

o

Prosincový Páteční večer 2022

Další z filmových návratů. Využívám blížících se Vánoc a vkládám příběh nejen biblický, ale také celkem pohodový. Film byl natočen na motivy knihy Ester (Starý zákon).

o

Listopadový Páteční večer 2022

Jeden z filmových návratů Pátečních večerů v Nejdku, protože tento film vyhrál ročník 2017-18.

Co k němu říci, aby člověk neprozradil vlasní zápletku: snad jen, že i mezi fajnšmekry - uživateli ČSFD se drží do 20. místa nejlepších hraných filmů...

o

Říjnový Páteční večer 2022

Křesťanský film, který se odvolává na
skutečnou tragickou událost v jedné
středoškolské americké škole. Film může
zaujmout snadnější identifikací s hlavní
hrdinkou.

Film je v anglickém znění se slovenskými titulky. Výhodu budou mít tedy ti, co celkem rozumějí americké angličtině.

o

Zářijový Páteční večer 2022

Začínáme další ročník! V září se snažím předložit film, který má nějakou souvislost s tématem z letního tábora. Letošní tábor byl z povodí Orinoka v Jižní Americe, tak jsem vybral snímek popisující skutečné události z jihoamerického pralesa.

Film byl natočen podle stejnojmenné knihy.

 

o

Dubnový Páteční večer 2022

Poslední film letošního ročníku. Film podle knižní předlohy, provotiny autora afghánského původu, Khaleda Hosseiniho - Lovec draků. Kniha se okamžitě stala bestsellerem, u nás byla již vydána něškolikrát a už 2 x byla česky načtena jako audiokniha. Obdobně významný úspěch měly i další knihy autora. Ale tato jediná (alespoň zatím) je i natočena.

Film na našich Pátečních večerech uvidíme již podruhé. V ročníku 2016-17 vyhrál film celý ročník...

Co víc třeba říci, abyste se s námi vydali na dobrodružnou cestu z Afghánistánu někam mimo vliv Tálibánu?

o

Březnový Páteční večer 2022

Letošní ročník Pátečních večerů je rokem filmových návratů. Máme tu další již osvědčený snímek, tentokrát mnohem lehčího ražení než byla Misie. A určitě pro mnohé tedy i přijatelnější a přitažlivější. Smějící se Režisérem snímku je Peter Weir, jenž je mým oblíbeným režisérem a viděl jsem asi tak polovinu jeho tvorby. V tomto příběhu snoubí pitoresknost s vážnou mysšlenkou a toto spojení vytváří příjemně mrazivé napětí pro ty, kdo si to uvědomí a nenechají se strhnout jen obrazem  událostí...

o

Únorový Páteční večer - podruhé 2022

Náročný film. Historie misie řádu jezuitů v Jižní Americe. Film, který nemá happy end...

Takto bych ve zkratce charakterizoval toto podivuhodné filmové dílo z roku 1986 s Jeremy Ironsem a Robertem de Niro.

Film byl natočen podle skutečné události.

Obvykle zvu všechny, ale tentokrát dávám na zvážení, zda se vypravíte. Co je dobré, tak to je to, že si následně budeme o filmu povídat, což napomůže spolknout knedlík uvízlý v krku. Aspoň doufám. :-)

o

Únorový páteční večer - poprvé 2022

Kultovní film, který viděla generace před vámi hned v prvním ročníku Pátečních večerů. Film, který někomu může přijít bláznivý, nebo příliš akční - nevím - ale důvod, proč jej znovu zařazuji do tohoto pořadu je ten, že v dokumentu, který jsme spolu viděli v lednu t.r. - Sociální dilema - se na tento (a ještě další dva filmy) tvůrci dokumentu odkazovali. A nejen to: i nadále zůstávají důvody, pro které jsem jej představil i před lety - je to chytrý film. Tedy za slupkou akčního filmu plného pronásledování a bitek ve sci-fi formátu, je řada velice zajímavých myšlenek, které s vámi rád budu objevovat a komentovat. Také je to film, na který jsem se opakovaně krát odkazoval při různých mých promluvách. Myslím, že neprohloupíte, pokud se s ním seznámíte i přesto, že jinak filmy tohoto typu nevyhledáváte.

o

Lednový Páteční večer - podruhé 2022

S HOSTY A V SOBOTU!!!

Po delší odmlce, způsobené pandemií covidu, jsme pozvali na Páteční večery v Nejdku hosty - jsou jimi dva kamarádi a nadšení motorkáři Václav Vecko a Radek Jetmar. Procestovali spolu už spoustu zemí v Evropě a tento večer - sobotní večer - nám budou vyprávět o zážitcích z cest po východní Evropě. Mimo jiné nás zavedou do Gruzie, země na pomezí Evropy a Asie, dále do Srbska, Moldávie...

Tak přijďte!

o

Lednový Páteční večer - poprvé 2022

  Rok 2022 začínáme netradičním snímkem. Jedná se o dokument, který vyvolal značné pozdvižení a kdy se řada lidí "probrala" z naivního snu služeb bez placení... Přijďte se podívat i vy!

A pak si to tom, co uvidíme a uslyšíme, budeme povídat.

Film je v anglickém znění s českými titulky.

 

o

Prosincový Páteční večer 2021

V prosinci se spolu podíváme na film ryze křesťanský - vypráví příběh s nečekaným vyustěním. A tvůrci se odvolávají, že zfilmovali skutečný příběh... Tak si to dáme v Vánocům.

o

Listopadový Páteční večer 2021

V SOBOTU!!!

A zase pátek v sobotu. Mlčící Možná se zbytečně lekám, ale když vidím, jak přibývají nemocní na covid, a jak narůstá tlak na zpřísňující opatření, přesouvám původně zamýšlený termín o 14 dní dříve.
Ale bohužel ne na pátek, v pátek máme přípravu víkendovky. Inu, všechno se stíhat nedá...

K filmu: už jsme jej promítali v roce 2011, je to tedy další z filmových návratů Pátečních večerů.

O čem film je, se rozepisovat nebudu, větička na plakátku jej vystihuje dostatečně.

 

Tak v sobotu na Pátečním večeru!

o

Říjnový Páteční večer 2021

V SOBOTU!!!

Na zářijovém Pátečním večeru jsem avizoval film Mise. Dopředu jsem upozorňoval, že se nejedná o lehký film... Za ten měsíc se mi to rozleželo v hlavě a rozhodl jsem se, že Misi si necháme na později a zvolíme jiný, mnohem pohodovější film. Proto jsem sáhl po vítězi v 1. ročníku Pátečních večerů (2010-11).
Film se jmenuje 12 podmínek k dědictví a mimochodem byl jedním z inspiračních zdrojů jednoho z nejúspěšnějších BEZva (tehdy ještě "beruškových") táborů - Zmizení profesora Lázničky v r. 2010.

Páteční večer je tentokrát v sobotu 16. 10. 2021 od 17,30 h klasicky ve Spolkovém domě, U Jeslí, 565, Nejdek (2. patro). Důvodem je má nepřítomnost v našem kraji v pátek. Doufám, že to nebude překážkou přijít a že se nás sejde pořádná tlupa!

Na setkání se těší Kačaba

o

Zářijový páteční večer 2021

12. ročník (2021-22)

Jak vidno, minulý ročník byl velmi jednoduchý - covid nás přikoval k domovům, takže jsme stihli jen jeden snímek.
Jak to bude v letošním ročníku?
No, úplně to nevím, ale začneme a uvidíme, jestli to bude mít delší trvání než minulý rok.

Začínáme filmem, který ve 4. ročníku, tedy v letech 2013-14, zvítězil. V září nejraději pouštím film, který připomíná téma letního tábora, ale tentokrát to nebylo možné. Na téma věrozvěstů Konstantina a Metoděje neexistuje kvalitní filmové zpracování.

O čem je film Boj o Jeruzalém? O vzniku státu Jeruzalém pár let po ukončení 2. světové války. O naplnění proroctví Bible, že se to jednoho dne stane.

Takže: budu se těšit na všechny, kdo zavítají! A kdo to ještě nezná, tak po každém promítání si dáme krátkou pauzičku, aby mohli odejít ti, kteří z jakéhokoli důvodu nemohou být na besedu, a pak si spolu o filmu a tématech z něho vyplývajících povídáme.

Obvykle si k tomu dáváme nějakou mňamku, takže bude moc prima, pokud i vy budete moci něco na zub přinést. Ne, není to povinnost, ale o to víc budeme moci společně mlsat! :-)

Do kdy asi celý páteční večer bývá? To přijde na to, jak hodně upovídaní po filmu budeme. Počítejte cca mezi 20,30 až 21 h. Někdy se to protáhne, ale kdo už prostě musí jít, tak jde. Volný je nejen vstup, ale i čas odchodu.

o

Zářijový páteční večer 2020

2020-21

Film Milionář z chatrče jsem pouštěl už ve školním roce 2011-12, tedy před 9 lety... To se složení návštěvníků zcela generačně obměnilo. Svět, který film popisuje, je stále. Nám je sice vzdálen, ale nejsou nám vzdáleny principy, které se tam projevují. A navíc je to povedený film, akže proč s ním neseznámit další generaci "pátečníků"...

o

Páteční večery 2019 - 20

nejoblíbenější snímek a plakát 10. ročníku

10. ročník? Tak to by měla být pecka!

A byla.

V podobě pandemie covid-19...

Ale od začátku: v září jsem termín propásnul, takže jsme se poprvé sešli až v říjnu. Nasadil jsem hned vysokou laťku a maturanti rovnou mohli vidět snímek, jehož knižní předloha je zařazována mezi maturitní četbu. Zvláštností (tou plánovanou) byl večer věnovaný přednáškám z TEDu. A pak přišel covid a s ním zákaz scházení se a uzavření Spolkového dpomu, kde Páteční večery probíhají... Jakmile se trochu uvolnila situace, rychle jsme ještě mimo ohlašované termíny stihli jeden večer a mohli jsme ročník zakončit hodnocením.

 Nejprve, které filmy jsme viděli a následně si o nich povídali:

říjen   Želary
listopad   Na konci světa
prosinec   Chatrč
leden   TED talk
únor   Obchodník se smrtí
březen   Přežít
duben    --- (covid-19)
květen (mimořádný termín)   Dobrý ročník

 Mimo termíny Pátečních večerů jsme měli další cestopisné povídání, tentokrát z Číny.

Letos jsem žhavého kandidáta na vítězný snímek, potažmo večer, neměl, malinko jsem očekával, že by mohl zabodovat film Chatrč. Dojem určitě udělal a bylo se o čem následně bavit, ale přeci jen zvítězil jiný snímek - Přežít. Nejen, že se líbil vlastní film, ale výborná byla i diskuze, která se protáhla hluboko do večera. Tento film jsem měl připravený už několik let, ale vždy jsem se lekl, že by na diváky z řad mladých mohl být moc drsný...

Z plakátků zvítězil Na konci světa.

o

Květnový páteční večer

v pondělí ;-)

Koronavirus se skloňuje ve všech pádech. Zda oprávněně nebo ne, nechám na odbornících, ale jedno je jisté - letošní rok je jiný než obvykle. A podepsalo se to i na Pátečních večerech, které obvykle končí v dubnu. Tak letos duben možný nebyl a máme možnost ukončit letošní ročník až v květnu. A ještě v pondělí, aby to bylo praštěnější. Smějící se

Film Dobrý ročník je vlastně tak trochu vymykající se filmům s myšlenkou. Z tohoto filmu si klidně může divák odnést toliko pohodičku, hezké záběry z Provence a příjemnou hudbu. Přesto je tam něco, na co bych rád upozornil. Ne teď a tady, ale po filmu v rámci diskuze...

o

Březnový páteční večer

VZHLEDEM K UZAVŘENÍ SPOLKOVÉHO DOMU SE MĚNÍ MÍSTO KONÁNÍ. SEJDEME SE VE SBOROVÉM DOMĚ, UL. ŠVERMOVA 505.

AKCE NEBUDE PŘEVYŠOVAT 20 OSOB.

 

Film Přežít byl jedním z těch filmů, na které jsem myslel, když jsem před 10 lety začal Páeční večery v Nejdku pořádat. A došlo na něj až letos... Mě tehdy oslovil hodně.

Film je v českém znění.

Trailer (anglicky): https://www.youtube.com/watch?v=si12yPyTnSs

o

Únorový páteční večer

... aneb výnosný podnikatelský záměr... Jde pouze o to mít záměr? Kde jsou hranice toho, co se může?

Film podle skutečné události

Trailer (v angličtině s českými titulky): https://www.youtube.com/watch?v=8QFuqd1i5uo

o

Lednový páteční večer

V měsíci lednu máte možnost se zúčastnit netypického Pátečního večera. Nebudeme totiž promítat hraný film. Budeme si pouštět několik přednášek z světoznámého pořadu TED Talk. A jaká témata nás čekají? Tak například zátěž mladé generace skrze sociální sítě. Kvalita života. Zájem o druhé. A další a další. Vy sami si budete moci z některých vybrat.

Přednášky budou v angličtině s českými titulky.

o

Prosincový páteční večer

Několik let před shlédnutím filmu jsem četl knihu (najdeš jí i ve Čtenářském deníku proŽivot.com), která byla v USA bestsellerem. U nás vyšla zřejmě kvůli zaznamenanému úspěchu, ale situace se neopakovala. Aspoň o tom nevím. Jedná se o knihu s křesťanským tématem a to ještě s obsahem pro křesťany, no řekněme, neotřelým. Ale ne špatným! Proč bychom to jinak zařazovali do Pátečních večerů, že?

Výhodu budou mít ti, kteří alespoň něco o křesťanství ví. Minimálně, že Bůh je tři osoby: Otec, Syn a Duch svatý.

Teď si možná říkáte, co to bude za příšernost, tam teda rozhodně nepůjdu, ale ono to tak hrozné nebude. :-) Je to příběh o bolesti, zklamání, bezmoci, dezorientaci a možná i touze po pomstě. Akorát se to všechno stalo křesťanovi. Tím to dostává silnější grády... Ale více už ani muk. Prostě přijďte!

P.S.: film je lepší než knížka! A to se běžně nestává. Bodík navrch ;-)

Trailer (anglicky s českými titulky): https://www.csfd.cz/film/56065-chatrc/videa/

Film bude promítnut v českém znění.

o

Listopadový páteční večer s hostem

Ahoj, v listopadu se spolu podíváme na film o křesťanských misionářích: Na konci světa (správně Na konci oštěpu). Je to snímek na základě skutečných událostí. Za těch 10 let, co probíhají Páteční večery první film, který jsme už v minulosti jednou pouštěli. Ovšem osazenstvo Pátečních večerů se již generačně zcela obměnilo, takže to nikomu jistě nebude vadit.

A večer uvítáme hosta. Nebo správněji: host uvítá nás. protože už ve Spolkáči bude. :-)

Je to nám mnohým známá a milá Betty, takže se už sám velmi těším!

Pokud budete chtít s Betty zůstat po promítání a diskuzi, nezapomeňte to oznámit dopředu rodičům. A lze tam i přespat, ale to si raději domluvte dopředu ať se mnou nebo rovnou s Betty.

Ukázka z filmu (anglicky s čs titulky)

Film bude promítnut v českém znění.

Po filmu jako obvykle diskuze.

o

Říjnový páteční večer

šk. rok 2019-20

Film Želary byl natočen podle útlé knihy Jozova Hanule od české spisovatelky, která je známá především pod svým pseudonymem Květa Legátová. Spisovatelka, která zazářila na české literární scéně až ve velmi zralém věku.

Kniha se stala tak úspěšnou, že jí dnes většina středních škol zařazuje do seznamu literatury k maturitě. Takže seznámit se s filmem není pro budoucí maturanty vůbec ztracený čas. Kromě toho, že je to opravdu krásný lidský příběh...

 

o

Páteční večery 2018-19

nejoblíbenější snímek a plakát 9. ročníku

Páteční večery 2018-19 pro mne zůstanou ve vzpomínkách kvůli večeru vítězného snímku.

Nejprve, které filmy jsme viděli a následně si o nich povídali:

září   Obrázky z Vietnamu (cestopisná přednáška Lenky N.)
říjen   Trosečník
listopad   (Ne)obyčejný kluk
prosinec   Koupili jsme ZOO
leden   Cena svobody (páteční večer s hosty)
únor   Odkrývání tajemství života
březen   Zelená míle
duben    God's not dead

 Vůbec poprvé jsme zařadili cestopisné povídání. A bylo to dobře, večer byl super! Nicméně tento večer nezvítězil, protože dorosťáci měli zato, že to bude nuda, tak ani nepřišli. Jednoznačně převládli dospěláci, kteří pak ale nehodnotili celý ročník. Trochu jsem čekal, že zvítězí Zelená míle. Ovšem velkým překvapením byl film Cena svobody, který jednoznačně zvítězil a který byl nádherný i přítomností přátel z Nepálu. A jaký plakátek zvítězil? V přípravě plakátků se střídám s Dominikem, ale ať se snažím, jak se snažím, obvykle vyhrává jeho plakátek. Ne jinak tomu bylo i v tomto školním roce, když zvítězil plakátek k filmu Zelená míle.

o

Dubnový páteční večer

šk. rok 2018-19

Letos vyšel poslední snímek do období židovsko-křesťanských svátků Velikonoc. Proto jsem zvolil "čistokrevný" křesťanský film. I přesto, že trpí některými stále se opakojícími nešvary křesťanské filmové tvorby, má něco do sebe a je fajn ho vidět. Tak se na něho podíváme, co vy na to?

UPOZORNĚNÍ: film je v anglickém znění s českými titulky

Jako vždy bude po projekci beseda na téma filmu.

Trailer k filmu (pouze anglicky: https://www.youtube.com/watch?v=j2KDj7qxnds

 

o

Březnový páteční večer

šk. rok 2018-19

Nejnáročnější film tohoto školního roku. Zároveň film podle knihy, která je na středních školách zařazována do maturitní četby...

 

o

Únorový páteční večer

v březnu ;-)

Odhalování tajemství života - dokumentární film zastánců teorie Inteligentního designu. Máme co dočinění s dokumentem, který se snaží poukázat na zvláštnosti Darwinově teorii. Dokumet tedy vnímejte jako příspěvek k diskuzi "stvořitelské dílo nebo samovolný vznik života?"

Film je v českém znění.

o

Lednový páteční večer s hosty

Lednový páteční večer v únoru??? To je jako vtip? Ne, není, jen to tak zkrítka vyšlo. Protože důležitější bylo mít hosty, které v pátek budeme moci uvítat, než za každou cenu držet naplánovaný termín pátečního večera.

Hosty večera budou přátelé z Nepálu, které jsme mohli poznat už na našem letním dětském táboře. Jsou to milí, přátelští lidé, ale jak se vlastně jim vede u nás? Jsou u nás v Česku, potažmo v Nejdku, spokojení? Jaká je jejich kultura a zvyky a jak hodně se odlišují od těch našich? O tom všem si budeme povídat po shlédnutí filmu, který sice nemá nic společného s Nepálem, ale který popisuje příběhy lidí, kteří také přišli do odlišného kulturního prostředí.

Ukázka filmu: https://www.csfd.cz/film/375808-cena-svobody/videa/

 

Film bude promítán v českém znění s anglickými titulky.

 

Protože po filmu bude beseda s přáteli z Nepálu, počítejte s tím, že to bude delší. :-)

o

Prosincový Páteční večer

A máme tu Vánoce! A co si takhle nadělit třeba ZOO?

Podíváme se spolu na úsměvný pohodový příběh, který je údajně podle skutečné události.

A k tomu nějakou dobrotu s překvapením!

o

Listopadový páteční večer

Film byl natočen podle knihy, která vyšla i v češtině. Řeší vztah většiny k někomu, kdo se vymyká. A tak je zajímavé odívat, jak se vzorce chování vlastně stále opakují...

Film je v českém znění a mohou na něj přijít i děti od 10 let.

Jako obvykle ve Spolkovém domě v Nejdku, od 17,30 h.

 

Ukázka (anglicky s českými titulky): https://www.csfd.cz/film/466388-ne-obycejny-kluk/videa/

o

Říjnový páteční večer

Minulý měsíc jsme měli fotky z Vietnamu, žádný fil. Teď přistoupíme k filmu, který ukazuje na boj o přežití moderního člověka v primitivních podmínkách. A něco nám z toho vyleze za poučení :-))).

Trailer (anglicky): https://www.youtube.com/watch?v=rRgL1pW9sc8

o

Zářijový páteční večer 2018

Na začátku školního roku se tentokrát nevydáme po stopách táborového tématu (Pán prstenů), ale zatouláme se až do vzdáleného Vietnamu, kde Lenka Novotná, jako lektorka angličtiny, strávila celý rok.

Bude nám vyprávět o svých zážitcích a přitom si budeme promítat fotky.

 

o

Páteční večery 2017 - 18

nejoblíbenější snímek a plakát 8. ročníku

Osmý ročník byl bez večera s křeslem pro hosta. Trochu mi to chybělo, ale dorosťákům asi ani ne.

V tomto ročníku s námi byla naposledy nejvytrvalejší účastnice Pátečních večerů A. B., protože pak odešla na vysokou školu.

Páteční večery byly zprestřeny delšími debatami po projekci, což bylo super. Ale abyste si nemysleli, jak všichni toužili po debatě, tak to musím uvést na pravou míru: ti starší +- mládežníci debatovali a ti mladší, +- dorosťáci (kluci) si brali polštářky a vůbec všechno měkké, létající, odcházeli na chodbu a tam po sobě házeli a přepadávali se ve tmě...

Na poslední, dubnový Páteční večer nepřišli někteří stálí účastníci, tak se to odrazilo v hodnocení. Nicméně vítěz není zase až tak překvapující...

září   Nový svět

 říjen   Hacksaw Ridge - Zrození hrdiny

 listopad   Nerve - hra o život

 prosinec   To save a life

 leden   Luther

 únor   Ježíš

 březen   krátké filmy (Stařec a moře, Cirkus Butterfly, Most)

 duben    Gran Torino

 

 Podle reakcí to vypadalo, že by kromě filmu Zrození hrdiny mohl zabodovat film To save a life, ale ten nakonec nezvítězil, protože o prvenství spolu bojovaly filmy Zrození hrdiny a Gran Torino. Zvítězil Páteční večer s filmem Gran Torino a jako nejhezčí plakát byl vybrán Zrození hrdiny.

o

Dubnový páteční večer 2018

 Poslední páteční večer školního roku 2017-18! A na závěr pecka! Starýho chlapa vidíte - no , tak to je hlavní postava. To auto značky Gran torino vidíte také. Hmm, ale o čem je příběh, neřeknu. Přijďte a podíváme se společně. ;-)

Trailer: https://www.csfd.cz/film/240479-gran-torino/videa/

Film je v českém znění. Po filmu jako vždy, bude následovat beseda.

V pátek budeme hodnotit nejpodařenější páteční večer tohoto školního roku a zvolíme nejpodařenější plakátek.

Tak přijďte!

 

o

Březnový páteční večer

 

Už dlouho jsem se chystal uspořádat páteční večer s krátkými filmy. Tak konečně na ně došlo... Některé budou na pohodu, některé budou chtít sdělit silnou myšlenku. Některé budou animované, jiné hrané. Snímek Cirkus Butterfly jsme už před 6 lety pouštěli. Budeme si tedy více povídat na rzůzná témata. Bude to jiné než obvykle. Tak snad vás t oneodradí, ale naopak. :-)

o

Prosincový páteční večer

 

Příběh středoškolské americké mládeže. Pro hlavního hrdinu se změní směr jeho života poté, kdy jeden jeho kamarád spáchá sebevraždu...

Film je v anglickém znění s českými titulky

Ukázka filmu: https://www.youtube.com/watch?v=PrMHpDZXTuA

o

Listopadový páteční večer

 

Tento páteční večer trochu lehčí téma než posledně. Mrkneme na film Nerve - hra o život, a pak se o tom pobavíme při nějaké dobrotě. Na první pohled je to obyčejně hloupoučký film pro zabití dvou hodin, ale pozor, je to něco víc. A to řečí mladých lidí. ;-)

Film je v českém znění.

Praktická poznámka: u vstupu do Spolkového domu jsou zvonky. Zvoňte na ten první zvonek shora (Kompas Nejdek) a my vám otevřeme.

Ukázka filmu (anglicky s českými titulky): https://www.youtube.com/watch?v=AX1BTiHzq-I

o

Říjnový páteční večer

pořádaný v listopadu :-)))

Páteční večer přináší po delší době válečnou tématiku. Tentokrát přímo z bojiště. Pro slabší povahy to úplně vhodný snímek asi nebude. Má ale pár zajímavostí: kromě toho, že byl natočen podle skutečné události, tak hlavní hrdina jde do války s rozhodnutím nevzít zbraň do ruky. Dobytí jednoho z japonských ostrůvků bylo strategickým vítězstvím USA pro snahu dobít celé Japonsko. Že si kapitulaci nakonec vynutili jinak, asi víte... Režisérem je Mel Gibson, známý především filmem Umučení Krista.

Zde ukázka (v angličtině): https://www.youtube.com/watch?v=s2-1hz1juBI

o

Zářijový páteční večer

táborové téma

Víte, kdo byla Pocahontas? No, tak pravděpodobně ti, kteří s námi byli letos na táboře, budou přinejmenším tušit. A pokud nevíte, nevadí. Byla to indiánská princezna, skutečná historická postava z přelomu 16. a 17. století. Já o ní vím, protože jsou o ní napsané minimálně dvě knihy. S jednou se můžete seznámit na těchto stránkách.
O jejím životním příběhu si budeme podrobněji povídat na pátečním večeru, ale jistě nic zásadního neprozradím, když řeknu, že v tomto historickém filmu budeme především svědky vášnivé lásky mezi jí, Pocahontas, a anglickým osadníkem Johnem Smithem. John S. patřil mezi do posádky anglické lodě, které se podařilo založit jednu z prvních anglických osad v Severní Americe - v Novém světě...

 

Kde: Spolkový dům, U Jeslí 565, 2. patro

Kdy: pátek 15. září 2017 od 17,30 h

 

 

 

Ukázka (anglické znění): trailer filmu Nový svět

o

Páteční večery 2016 - 17

nejoblíbenější snímek a plakát 7. ročníku

Sedmý ročník měl několik náročnějších filmů. Nádherně se to odrazilo jak ve složení návštěvníků, tak i v počtu. Na náročnější filmy spíše přišli dospěláci, jinak tradičně převládali dorosťáci.

 

Počet lidí, kteří přicházejí, se stabilizoval, ale místa by ještě nějaká volná byla :-)

Na prostory Spolkového klubu se pomalu přivyká jako na "náš" prostor.

 září   Divergence

 říjen   Operace Blesk

 listopad   Lovec draků

 prosinec   Muž bez tváře

 leden   Experiment

 únor   Let číslo 93 (večer s křeslem pro hosta - o létání s velkými letadly vyprávěl dlouholetý pilotní kapitán Stanislav Vojtíšek)

 březen   Ve jménu Krista

 duben    Mikrokosmos

 

 Letos se v průběžném zjišťování nej snímku ukazovalo, že souboj o první místo svedou dva snímky. Opravdu byly filmy Lovec draků a Ve jménu Krista ve značném náskoku oproti ostatním, z nichž nakonec přeci jen zvítězil film Lovec draků. Mimochodem stejnojmenná kniha je ještě o úroveň silnější, takže vřele doporučuji přečíst.

 

Nejhezčím plakátkem byl vyhodnocen plakátek k filmu .

o

Dubnový páteční večer

 

V posledním večeru tohoto školního roku nebude film s myšlenkou, jak to obvykle bývá. Bude to film nefilm - nahlédnutí do světa hmyzu na jedné louce po jeden den... Celý film nás budou provázet zvuky a hudba - slov bude méně než šafránu. protože se nejedná o populárně naučný film se spoustou informací, ale prostě jen o kukátko do světa, ve kterém to žije jako v našem, jen unikající našemu zraku... Takže, koho nebude bavit koukat 1,5 h na malá zvířátka, tak zvažte.

Každopádně - protože je to poslední večer - budeme společně vyhodnocovat nejlepší páteční večer 8. ročníku pátečních večerů a též budeme vyhodnocovat nejpodařenější plakátek.

Takže přijďte pobýt, popovídat, něco pojít, zasmát se...

 

Kde: Spolkový dům, U Jeslí 565, 2. patro

Kdy: pátek 28. dubna 2017 od 17,30 h

 

Film je téměř beze slov, ale těch pár, které zazní, jsou ve francouštině s českými titulky.

 

Ukázka (francouzské znění): Microcosmoc

 

o

Březnový páteční večer

Události kolem ukřižování Ježíše opakovaně podněcují umělce ke ztvárnění různých příběhů. V tomto nedávno natočeném snímku je příběh ukřižování a následných událostí vypravěn z pozice římského vojáka. Film nápadně připomíná knihu slavného romanopisce Mika Waltariho - Jeho království.

Blíží se Velikonoce - čas, kdy se to všechno událo. Proto si tento snímek společně pustíme.

Kde: Spolkový dům, U Jeslí 565, 2. patro

Kdy: pátek 24. března 2017 od 17,30 h

 

Film je v českém znění.

 

Ukázka v anglickém znění se slovenskými titulky: https://www.youtube.com/watch?v=xwxDVYF3DJo

o

Únorový páteční večer

Hostem večera je profesionální pilot


 

 

Nechvalně známé 11. září 2001... Šok pro celý západní svět, oslavy v mnohých muslimských společenstvích po celém světě. Jaký byl připravený osud pro letadlo č. 93? Proč to dopadlo jinak, než jak zamýšleli terosristé? Na to s spolu podíváme spolus hostem pátečního večera, Stanislavem Vojtíškem, profesionálním pilotem velkých dopravních letadel. Večer bude příležitostí se vůbec více dozvědět, jak se člověk může dostat až k takovéto profesi a jaké to je "lítat v oblacích".

 

Kdy: pátek 24. února 2017

Čas: 17,30 h

Kde: !!! Spolkový dům (sídlo klubu Remix), U Jeslí 565, 2. patro budovy

Doporučeno od 12 let.

Film je v českém znění.

Trailer v anglickém znění je k nahlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=Vk2bbLfyA4A

 

VSTUP ZDARMA

 

 Chcete se podělit s ostatními? Pak vemte s sebou nějaké dobrůtky, případně pití (nealkoholické, samozřejmě S vyplazeným jazykem)

 

o

Páteční večery 2015 - 16

nejoblíbenější snímek a plakát

Šestý ročník se od předchozích ročníků lišil. Jednak tím, že "stará garda" dorosťáků a mládežníků pomalu vymizela tím, že se rozprchli po světě a v Nejdku už nepobývali, jednak tím, že jsme se rozhodli využívat vlastních prostor a nezatěžovat zbytečně veřejný prostor městské kinokavárny.

Odrazilo se to i v počtu hlasů při hlasování. Bylo jich méně. Do nových prostor si zatím nenašlo cestu více dříve běžných návštěvníků.

Nově jsme zavedli vyhodnocování plakátků, které pro každý páteční večer někdo připraví.

září   Vlasy

říjen   Pán much

listopad   Gándhí

prosinec   42

leden   Hotel Rwanda (večer připravily studentky vyšší odborné školy v rámci semestrálního projektu)

únor   Svědek

březen   My děti ze stanice ZOO (večer s křeslem pro hosta - o svém životě vyprávěl bývalý narkoman)

duben    Paralelní světy (páteční večer připravil jeden z mládežníků, což bylo moc fajn)

 Obdobně jako v minulém roce, i tento rok mne vítěz překvapil - byl jím film Gándhí.

Jako nejhezčí plakátek byl vyhodnocen plakátek k filmu 42.

o

Páteční večery 2014 - 15

nejoblíbenější snímek

V pátém ročníku pátečních večerů jsme viděli celkem sedm filmů, o nichž a  jejich tématu jsme následně diskutovali.

Z mého pohledu byl letošní rok vůbec nejvíce vydařený právě v následných diskuzích.

Které snímky to byly a které se tedy ucházejí - ovšem spolu s mimořádným večerem - o Vaše nejvyšší sympatie?

září   Ben Hur

říjen   Dlouhá cesta

listopad mimořádný páteční večer s hostem Tomanem Brodem

listopad   Ďáblova čísla

prosinec   Truman show

leden   Mise

únor   Já, robot

březen   Dvanáct

Dubnový páteční večer nakonec nevyšel, jak byl plánován, totiž s krátkými filmy a přespávačkou. Snad tedy v září příštího šk. roku S vyplazeným jazykem

 

Pro mne velmi nečekané vítězství - na 1. místě se umístil film Ben Hur.

o

Ohlas na mimořádný páteční večer

článek z Mladé fronty Dnes ze dne 3. 11. 2014

Kdo se zúčastnil pátečního vyprávění pana Tomana Broda, pamětníka holocaustu, jistě mi dá za pravdu, že to byl silný zážitek. Níže přikládáme článek z Mladé fronty Dnes (po kliknutí na obrázek se zvětší).

o

Páteční večery 2013 - 14

nejoblíbenější snímek

Školní rok 2014-15 jsme tentokrát odstartovali již v září s filmem spojeným s letošním tématem letního tábora - Ben Hurem.

V minulém ročníku jsme nestihli poslední dubnové setkání, takže ani neproběhlo obvyklé vyhodnocení nejvydařenějšího večera. Proto jsme teď v září provedli rychlo průzkum a to jen nej snímku. Vyhrál to film - musím říci, že naprosto jednoznačně - s názvem Boj o Jeruzalém. Součástí večera bylo též povídání a promítání diáků ze současného Izraele očima Lucky P.

Byl to už druhý páteční večer s tématikou Izraele, kterou se budeme ještě nějakou dobu věnovat. První páteční večer s tímto tématem proběhl v únoru, kdy jsme mezi sebou měli lingvistku a rozebírali jsme náš západní svět, svět judaismu a svět islámu.

S tématem Izraele byl spojen i tábor a zářijové promítání. V říjnu nás čeká beseda o holocaustu a v listopadu na stejné téma i film. Uvidíme, jestli se k tomuto tématu ještě vrátíme v některém budoucím pátečním večeru.

o

Páteční večery 2012 - 2013

nejoblíbenější snímky

Na posledním pátečním večeru jsme hlasovali pro nejlepší (nejzajímavější) snímky tohoto školního roku a to včetně diskuzí.

Výsledek hlasování dopadl takto:

1. Vyměřený čas

2. Lék, Náš vůdce (shodný počet bodů)

3. Na vrchol, Na konci světa (oštěpu) (shodný počet bodů)

 

Co chystáme na příští školní rok?

Velmi rádi bychom v 1. pololetí nabídli přednáškový cyklus s následnou besedou zaměřený na seznámení se s deseti základními tématy křesťanství. Pořad nazýváme stejně jako jej používají již 15 let v Plzni - "3pé", neboli "Prostor pro přiblížení".

Cyklus obsahuje 10 přednášek + 1 až 2 společné víkendy. Součástí každého setkání je společná večeře, přednáška na předem známé téma a následná diskuze v menších skupinách.

 

Budou se probírat tato témata:

 1. Jediná cesta nebo jedna z cest?
 2. Co Bůh dělá, když nic nedělá?
 3. Největší bestseller všech dob
 4. Obrat o sto osmdesát stupňů
 5. Ten, od jehož narození počítáme letopočet
 6. Zákon zachování špíny a poprava nevinného
 7. Problém prázdného hrobu
 8. Co je to osobní víra a jak vzniká
 9. Křesťanství má jednu velkou slabinu: křesťany!
 10. Život je jako příběh...
 11. (víkend) Síla změnit nebo unést

 

První setkání zahájíme v říjnu. V případě, že se 3pé kurzy budou pořádat v jiný den než v pátek večer, pak zachováme páteční večery i v 1. pololetí.

Další podrobnosti o 3pé kurzech se dozvíte včas, očekávejte je začátkem září.

Kurz je pro účastníky zdarma.

 

o

Film Osudová láska

pro mládežníky

Dne 6. listopadu 2012 proběhnou pro 9. třídy a studenty SOŠ Nejdek přednášky Tomáše Řeháka "Sex, AIDS, vztahy".

Na večer zveme mládežníky z 9. tříd a středoškolské studenty (nejen nejdecké SOŠ Mrkající) na promítnutí filmu Osudová láska a následnou besedu na téma partnerských vztahů. Pro večerní setkání přislíbil svojí účast Tomáš Řehák. Věřím, že to pro mnohé z vás bude velmi atraktivní, a že se uvidíme ve velkém počtu.

Kdy: ÚTERÝ 6. listopadu 2012 od 17,30 h

Kde: kinokavárna Nejdek (nad kinem)

VSTUP ZDARMA

Pokud nechodíváte na páteční večery mladých: snažíme se vždy večer zpříjemnit tím, že kdo může a má to ochotné srdce, tak přinese nějakou dobrotu pro ostatní. Uděláme si něco k pití, budeme ujídat z dobrot, které přineseme a budeme si povídat.

Na viděnou se těší Jaromír

 

Tvorba a pilotáž vzdělávacích programů v oblasti průřezových témat

Mediální výchova mladýcho

Děcka z mediálky byly hosty pořadu Domino Českého rozhlasu 2

 

Dne 28. května 2012 odjelo pět dětí mediálky do budovy Českého rozhlasu v Praze, aby v přímém vysílání povídalo o projektu Mediální výchov mladých v Nejdku.

Koho by to zajímalo, zde je záznam z pondělního Domina.

A zde jsou fotky z rozhlasového studia.

o

Ohlédnutí za pátečním večerem s Petrem Vaďurou

Že se jednalo o velmi zajímavou přednášku, která nám nastínila zodpovědnost člověka pro co pracuje, čemu (komu) slouží v těch darech, které má, o tom nepochybuje nikdo z těch, kteří přišli.

Navíc, k mé velké radosti, jsme si poprvé vyzkoušeli do večera zakomponovat živě hranou hudbu.

Petr Vaďura svůj exkurz demonstroval na ukázkách z těchto filmových děl:

 

 

A na závěr dvě moudra, která zazněla v rámci pátečního večera:
"Život není o boji dobra se zlem, protože dobro není schopno žádného boje. Dobro bojuje tím, že existuje, tudíž, že ho někdo prosazuje. Zlo je nedostatek dobra. Když někdo neprosazuje dobro, tak se objeví zlo." (Tengiz Abuladze)

"Nezáleží kým jsi, ale před výzvou doby se vždy budeš muset znovu rozhodnout, zda budeš prosazovat dobro nebo necháš působit zlo." (Petr Vaďura)

 

Několik fotek z akce najdete ve fotogalerii.

o

Páteční večery 2011 - 2012

nejoblíbenější snímky

Na posledním pátečním večeru jsme hlasovali pro nejlepší (nejzajímavější snímky tohoto školního roku.

Výsledek hlasování dopadl takto:

 1. Schindlerův seznam (a zároveň vůbec nejdelší a nejzajímavější debata z celého ročníku)
 2. Zrození šampióna

Na třetím bodovaném místě se umístili hned 3 snímky (řazeno abecedně):
3. Božský Evan
3. Milionář z chatrče
3. Vrtěti psem (druhá nejzajímavější debata o tématu ze snímku).

Krátkometrážní snímek Cirkus Motýl jsme mezi hodnocené snímky neřadili, byl to jen takový bonbónek na závěr.

Dá-li Bůh, od října 2012 opět rozjedeme páteční večery.
Co se pro příští rok chystá: kromě toho, co už známe, bych rád navázal na skvělou besedu s panem režisérem Smyczkem. Takže bych opět rád někoho pozval mezi nás. Chtěli byste tam někoho konkrétního? Zašlete mi tip!
Dále bych rád vyzkoušel naší ochotu a schopnost si sami udělat večery ještě hezčí. Nemyslím tím jen občerstvení, které může přinést pro ostatní kdokoli (a kde to letos bylo slabší než minulý rok), ale například proložení besedy živou hudbou vaším přičiněním ;-)

Jaromír

o

Poslední páteční večer šk. roku 2011 - 2012

20. dubna 2012

Ohlédnutí za pátečním večerem:

 • koukali jsme spolu na 1. díl vzdělávacího pořadu Seznamsebezpečně. Jestli jsi to ještě neviděl, tak se na to určitě mrkni!
 • diskutovali jsme na téma bezpečí na internetu (hlavně Facebooku)
 • hodnotili jsme nejoblíběnější film z letošního ročníku
 • viděli jsme spolu krátkometrážní hraný film Cirkus Motýl s Nickem Vujicicem
 • řešili jsme možné další natáčení


o

Výsledky 1. mediální víkendovky

Projekt Mediální výchova mladých: skupina dorosťáků a mládežníků za podpory dospěláků si vyzkoušela práci s kamerou a stříhacím programem.

Ve Fotogalerii stránek jsou fotky z akce.

Děcka byla rozdělena do dvou skupin (proto dvě nahrávky).

V sobotu ráno se dozvěděli, co mají za úkol: natočit "reklamu" v délce kolem 1 minuty, kde neopominutelnou součástí musí být houpací křeslo. Rekvizity bylo možné použít jen takové, které se našly v baráku, kde jsme byli. Na vytvoření reklamy byl vyhrazen 1 den.

Nejprve si museli vymyslet libreto, pak jenotlivé scény, sehnat rekvizity a natáčet. Časově opravdu náročná záležitost. Když bylo natočeno, začalo stříhání natočených záběrů. Také velmi časově náročné. Ale když jsme mohli poprvé pustit svá díla, byl to příjemný pocit.

 

Zde jsou výsledky ke shlédnutí (přesměrování na YouTube):

Křeslo HAWAI

Houpací křeslo - přítel na celý život

o

Dopolední vzdělávací pořad o Jaroslavu Foglarovi

"bobříci"

Ahoj děti,

jak jsem slíbil na dopoledním setkání, přináším vám odkaz na stránky, které vám pomohou seznámit se s obsahem bobříků, které můžete plnit i vy.

Zde jsou dva odkazy:

13 bobříků (podrobnější popis)

13 bobříků (stručnější popis)

 

Připomínám, že o partě Rychlých šípů napsal pan Foglar, řečený Jestřáb, tři knihy:

 • Záhada hlavolamu
 • Stínadla se bouří
 • Tajemství velkého Vonta.

 

A k třem dílům přidal spisovatel Jan Velinský, nazývaný Kapitán Kid, čtvrtý díl:

 • Poslední tajemství Jana T.

 

"Foglarovky" jsou k vypůjčení v naší nejdecké městské knihovně, ale kniha Kapitána Kida nikoli. Ovšem, jak si jistě pamatujete, zmiňoval jsem se o tzv. meziknihovní výpůjčce, takže nic není ztraceno. Paní knihovnice vám s tím určitě ochotně pomohou.

 

TIP: Velmi mnoho "foglarovek" je zpracováno jako rozhlasová dramatizace. Zkuste si některé knihy Jestřába poslechnout!

o

Tvůrčí mediální skupina

pro život v Nejdku

Ahoj!

Bydlíš nebo studuješ v Nejdku?

Pak by Tě mohlo zajímat, že se ve školním roce 2011 - 2012 zakládá Tvůrčí mediální skupina mladých!

O co jde? Půjde o skupinu dobrovolníků, kteří se rozhodnou v tomto roce ve svém volném čase získávat zkušenosti ze světa veřejných médií (internet, rozhlas, film, fotografie).

Setkáte se se zajímavými lidmi, kteří více či méně mají něco společného se světem médií.
Vyzkoušíte si práci s nahrávkami.
Budete se učit besedovat a vést moderování.
Jako skupina zpracujete film.
... a další

 

Skupina by měla odhadem být do 15 členů.
Jednotliví členové by měli být věkem v rozmezí 11 - 18 let.
Pokud Ti není 15 let a více, budeme požadovat svolení rodičů.
Přihlášením se do týmu se zavazuješ k účasti celého kurzu.

Jak a kde se přihlásit? Stáhněte si přihlášku

 

Média vás ovlivňují už teď, kdy začnete média ovlivňovat vy?

o

Termíny pondělních dopoledních pořadů

určeno pouze pro žáky ZŠ náměstí

Součástí projektu Mediální výchova mladých jsou i dopolední vzdělávací programy pro žáky místní ZŠ náměstí v Nejdku. Žáci jednotlivých ročníků si připomenou život a dílo předem pedagogy určeného spisovatele a seznámí se s filmovou podobou jeho díla.

Pořady nejsou určeny široké veřejnosti.

Termíny a místo vzdělávacích pořadů:
pondělí od 9 do 12 h v kinokavárně

pro rok 2011
19. září
17. října
7. listopadu
12. prosince

pro rok 2012
16. ledna
13. února
19. března
16. dubna
14. května

o

Školní rok 2011 - 2012

Mediální výchova v Nejdku je podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy

Občanské sdružení B.E.Z. Nejdek, jako člen Krajské rady dětí a mládeže (KRDM) předložilo projekt Mediální výchova mladých. Spolu s dalšími průřezovými tématy práce s dětmi v mimoškolních aktivitách se KRDM ucházelo o zakázku

Tvorba a pilotáž vzdělávacích programů v obl

asti průřezových témat

 Protože KRDM ve výběrovém řízení uspělo, znamená to úspěch a finanční podporu nejdeckého projektu.

Co to tedy znamená pro nás v přicházejícím školním roce?

 

Kromě pátečních setkávání a pokračování výukových pořadů pro ZŠ Nejdek náměstí, letos nabídneme několik seminářů, besed a hlavně založení Tvůrčí mediální skupiny.

Kdo se může hlásit do Tvůrčí mediální skupiny?
Máme představu asi 10 členné skupiny mladých (~10 - 18 let), kteří

 • mají chuť získat základy z reportáže slovem i obrazem,
 • dají závazek projitím celého ročního projektu,
 • mají chuť tvořit, ptát se a dělat si názor na dění kolem sebe
 • nebojí se seznamit s prácí na počítači (internet, programy pro úpravu audio i video záznamů).

Závěrečným výstupem by mělo být společné audio-vizuální dílo, které bude prezentováno širší veřejnosti.

Jak se přihlásit? Pište na jaromir.trtik@100py.cz

Kdy celý projekt začne? Začneme už v září. V tuto dobu probíhají jednání s hosty a školiteli projektu. Jakmile bude jasněji budeme na těchto stránkách uveřejňovat konkrétní informace.

Kdo personálně zaštiťuje projekt Mediální výchova mladých 2011 - 2012? Určitě se budete opakovaně setkávat s Janou Jirušovou, Renatou Jirušovou a Jaromírem Trtíkem.

 

o

Příběhy o životě

Miluji příběhy. Moudré a hluboké příběhy. A je jedno, jestli si je vyslechnu v rozhovoru s někým, přečtu si je v knize, slyším v rozhlase nebo vidím ve filmu.Už jsem toho hodně slyšel, hodně viděl, ale nejraději ze všech mám příběhy z Bible. Protože v nich se člověk dotýká samotného smyslu bytí člověka, má možnost - ne v zlosti či zoufalosti - ale v pokoře přijmout a pochopit důvody bídy tohoto světa, i krásu a velikost toho, co nás obklopuje. A sílu čisté lásky, která poráží i smrt...

Z toho se zrodil nápad, který se nyní v našem městečku realizuje ve spolupráci s nejdeckou základní školou na náměstí - projekt "Mediální výchova mladých". Zkouknout kdejakou, s odpuštěním, kravinu, to nic není. Do toho člověk spadne, ani neví jak. Také jsem takový býval. Ale otočit to, tedy ne že já jsem tu pro film a televizi, ale že tvorba je tu pro mne - a já si vyberu, co potřebuji, to už chce určité rozhodnutí.

Děcka jsou ochotná stláskat všechno dohromady. A pak je to jako v příběhu o pejskovi a kočičce, když si pekli dort, jen, ouha, s tím rozdílem, že k dětem tajně nepřijde zlý pes, kterého pak bude bolet bříško. Není divu, že pak mají v ledačems maglajs.

Projekt nabízí pořad kombinovaný s vyprávěním, projekcí a diskuzí.

Ve školním roce 2010 - 2011 se projekt skládal ze dvou fází: dopoledních pořadů, kdy každý měsíc byl (resp. ještě je) vyhrazen jednomu ročníku ZŠ, a večerních setkání (dobrovolná účast a bez učitelů:-).

Hlavním tématem dopoledních pořadů jsou světoznámí autoři literárních děl, jejichž kniha(y) byly zfilmovány.

Smyslem večerních setkání je být spolu a povídat si o životě. Pro Život ;-)

Jaromír alias kacaabba

o

Večerní setkání - ohlédnutí

šk. rok 2010 - 2011

Večerní setkání (stejně jako dopolední pořady) se ve školním roce 2010 - 2011 odehrávala v kinokavárně (sál nad infocentrem).

Scházíme se od října do března 1x mesíčně a to v pátek od 17,30 h.

Dá-li Bůh, budeme se obdobně setkávat i v dalším školním roce.

Pro koho jsou setkání určena: pro kohokoli od šesté třídy ZŠ výše. Některé snímky k diskuzi jsou poměrně náročné, nemá tedy smysl, aby tam chodily malé děti. A aby tam chodili ti, kteří by čekali bezduchou zábavu.

Řada dorosťáků již dala na sebe kontakt a budou tedy dostávat informace o blížícím se termínu setkání formou zasílání novinek z těchto stránek.

Pokud chcete mít přehled i vy, tak se na úvodní stránce přihlašte k odebírání novinek (můžete se zase kdykoli odhlásit).

A který snímek se nejvíce líbil?

 1. 12 podmínek k dědictví (tento film nás inspiroval pro celotáborovou hru tábora s Beruškou 2010)
 2. Matrix
 3. Strom snů

A nakonec bych chtěl říci, že jste jako parta byli skvělí, naše setkání mě těšila a těším se zase na příští ročník! A ještě jednou díky za pomoc při přípravách sálu i občerstvení!

o

PÁTEČNÍ VEČERY

vzdělávací pořad pro mladé

Pořad Páteční večery je jedna z aktivit dlouhodobého projektu Mediální výchovy mladých.

Nabízí společné besedování nad tématy života. Většinou se vychází z filmových děl a následně se řeší prioritní téma. Večery jsou v první řadě určené pro mladé lidi, tedy pro dorosťáky a mládežníky, ale přístup není odepřen ani dospělým.

Probíhají vždy během školního roku, v současnosti začínají v září a poslední večer je připraven v dubnu.

Po mnoha letech, kdy probíhaly v nejdecké kinokavárně, byly přesunuty do Spolkového domu (U Jeslí 565, Nejdek), kde máme jako nezisková organizace vlastní místnosti.

Alespoň jednou ročně máme večer s hostem.

Většinou nefotíme, takže fotky z této akce aktuální na stránkách asi nenajdete. Není moc co fotit a když už máme hosta, na focení úplně zapomínám... :-(, protože je to obvykle velice zajímavé :-)

o

Lednový páteční večer

Film z roku 2003 popisuje události velkých proměn v církvi.  V té církvi, která je tak snadným terčem kritiky. A to právem. V následné diskuzi k filmu si pak povíme, co vlastně církev je (má být) a jak se v tom všem vlastně vyznat, aby člověk nemusel ani všechno shodit do stoupy, ani obhajovat (neobhajitelné).
                                

© Jaromír Trtík 2011 - 2024

Programování a webdesign: www.designhajek.czSáčky do vysavačePenzion Brno